Пародонтологія

Що таке тканини пародонту? Гінгівіт, пародонтит, пародонтоз. Причини, симптоми та лікування гінгівіту та пародонтиту. Профілактика цих захворювань.

Пародонтолог - це лікар-стоматолог, що спеціалізується на лікуванні захворювань, пов'язаних зі структурами, що підтримують зуб, включаючи альвеолярну кістку, цемент, ясна та періодонт. Пародонтологія також займається зубними імплантатами і періімплантитом (періімплантит - запальний процес, що вражає м'які тканини, які оточують зубний імплант). Пародонтологи часто стикаються з більш проблемними періодонтальними захворюваннями, такими як важка хвороба ясен. Ця область стоматології пропонує як малоінвазивні процедури, так і ряд хірургічних втручань у більш серйозних випадках. Крім того, лікарі-пародонтологи навчені встановленню та обслуговуванню зубних імплантатів. Згідно зі статистичними дослідженнями Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), легкі або важкі симптоми захворювань пародонту присутні у 95% населення нашої планети. З огляду на таку ситуацію, лікарі звичайно ж радять ознайомиться з причинами появи захворювання, а також способами профілактики.
Хворий зуб
1 - оголений корінь із наростами зубних відкладень 2 – патологічні дубоясневі кишені

Пародонт

Деякі вважають, що зуб нерухомо з'єднаний із кісткою щелепи, але це зовсім не так. Періодонтальні тканини включають в себе чотири основні структури: ясна, цемент, альвеолярна кістка і періодонтальна зв'язка. Саме вони фіксують зуб і слугують йому опорою. Всі перераховані вище тканини як комплекс називаються пародонт, або тканини пародонту. Серед безлічі захворювань пародонту вирішальну більшість складають запальні, а саме - гінгівіт і пародонтит.

Гингивит

Гінгвініт означає запалення ясен. Це зазвичай відбувається через те, що на зубах накопичується плівка з кальцієвих бляшок або бактерій.

Пародонтит

Захворювання є серйозною інфекцією ясен, яка пошкоджує м'які тканини та руйнує кістку, яка підтримує зуби. Пародонтит може викликати ослаблення зубів або призвести до їх втрати. Гінгівіт і пародонтит можна розглядати як два взаємопов'язаних захворювання; одне може розвинутися при відсутності лікування іншого.

Пародонтоз

- це запальний процес, що вражає всі структури пародонту. У результаті руйнуються зубоясневі з'єднання, досить часто й альвеолярна кістка. Інколи з'являється як ознака загального захворювання організму. Пародонтит і пародонтоз не варто плутати: закінчення -ит означає запальний процес, який не складно припинити при оперативному втручанні лікаря-стоматолога.

Причини, симптоми та лікування гінгівіту

Гінгівіт . Парадонтит : ранній, хронічний, прогресуючий.
Найбільш поширеною причиною гінгівіту може бути накопичення бактеріальних бляшок між зубами та навколо них. Їх поява викликає імунну реакцію, яка, у свою чергу, може призвести до руйнування тканин ясен. У підсумку, це може викликати подальші ускладнення, у тому числі - втрату зубів.

Бактеріальні бляшки

Іншими словами - це біоплівка, яка природним чином накопичується на зубах. Зазвичай вона утворюється шляхом колонізації бактерій, які намагаються прикріпитися до гладкої поверхні зуба. Ці бактерії можуть допомогти захистити ротову порожнину від колонізації шкідливих мікроорганізмів, але зубна бляшка може також викликати розпад зубів і періодонтальні проблеми, такі як гінгівіт і хронічний періодонтит, інфекцію ясен. Якщо утворювані бляшки не видаляти належним чином, вони можуть затвердіти біля основи зубів близько ясен; це ми і бачимо, як жовтий наліт на зубах. Затверділі бляшки можуть бути видалені тільки професійно. Наліт і зубний камінь в решті решт дратують ясна, викликаючи їх запалення навколо основи зубів; тому ясна можуть злегка кровоточити.

Симптоми гінгівіту

На початкових стадіях гінгівіту може не бути ніякого дискомфорту або помітних симптомів. Надалі ознаки та симптоми гінгівіту можуть включати:

• яскраво-червоні або фіолетові ясна;

• болючість ясен при дотику;

• кровоточивість ясен протягом чистки зубів;

• галітоз або неприємний запах із рота;

• запалення ясен, набряк;

• відступ ясен;

• м'якість ясен

Іноді дорослі страждають на хронічний гінгівіт, симптоми якого особливо загострюються в зимово-весняний період.

Лікування гінгівіту:

Якщо діагноз поставлений вчасно, та якщо лікування є швидким і правильним, гінгівіт може бути успішно вилікуваний. Лікування включає в себе догляд зі сторони стоматолога та подальші процедури, що проводяться пацієнтом вдома. Професійна стоматологічна допомога проходить наступним чином: зубний наліт і зубний камінь видаляються. Це може викликати у пацієнта легкий дискомфорт, особливо якщо ясна дуже чутливі. Спеціаліст пояснить важливість гігієни порожнини рота, а також те, як ефективно й правильно чистити зуби щіткою й ниткою. Деякі стоматологічні проблеми, такі як криві зуби, погано підігнані коронки або мости, можуть ускладнити правильне видалення зубного нальоту й зубного каменю. Вони також викликають у пацієнтів дискомфорт, дратуючи ясна. При гінгівітах, обумовлених інфекцією, перш за все необхідно усунути збудник інфекції. Відповідно, лікар-стоматолог може прописати певні медикаменти. Профілактика гінгівітів дуже проста, легко вдасться уникнути цього дискомфорту при виконанні наступних кількох правил по догляду за гігієною порожнини рота: необхідно регулярно відвідувати стоматолога для загального огляду - мін. раз на півроку; щодня видаляйте наліт самостійно за допомогою зубної щітки і нитки; відвідуйте професійну чистку кожні 3-6 місяців.

Причини, симптоми та лікування пародонтиту

У більшості випадків періодонтит починається все з тих же бактеріальних бляшок. Бляшка формується на наших зубах, коли цукор в їжі взаємодіє з бактеріями, що зазвичай зустрічаються в роті. Чистячи зуби два рази на день і користуючись зубною ниткою один раз на день, ми видаляємо зубний наліт, але бляшки формуються дуже швидко. Чим довше вони залишаються на зубах, тим більших збитків можуть завдати. Тривале запалення ясен може викликати періодонтит, в результаті чого можуть утворитися так звані кишені між яснами й зубами, які заповнюються бактеріями та зубними каменями. Згодом ці кишені стають все глибше. Якщо їх не лікувати, ці глибокі інфекції викликають втрату тканини і кістки, і в кінцевому підсумку Ви можете втратити один або кілька зубів. Крім того, затягнуте хронічне запалення може завдати шкоди імунній системі.

Симптоми пародонтиту:

Здорові ясна блідо-рожеві і міцні, щільно прилягають до зубів. Ознаки та симптоми періодонтиту можуть включати:

• Набрякання ясен;

• Яскраво-червоні чі пурпурові ясна;

• Кровоточивість ясен;

• Поява нових проміжків між зубами;

• Гній між зубами та яснами;

• Неприємний запах із рота;

• Вільні зуби;

• Болючість при жуванні.

Здоровый зуб Гінгівіт Пародонтит

Хронічний пародонтит:

Легка ступінь: кровоточивість ясен. Середня ступінь: характерний неприємний запах із рота, різка кровоточивість ясен, щілини між зубами, зміна здорового кольору ясен. Важка ступінь: біль у яснах, болючість при жуванні, зміщення і випадіння зубів.

Лікування пародонтиту:

Лікування може виконувати пародонтолог, стоматолог або зубний гігієніст. Головним завданням лікування є ретельне очищення кишень навколо зубів і запобігання пошкодженню кістки. Шанси успішного лікування значно підвищуються, якщо пацієнт самостійно підтримує його щоденноим якісним чищенням ротової порожнини.

Нехірургічні процедури

У разі, якщо ступінь розвитку періодонтиту у пацієнта не так велика, лікування може обмежитися малоінвазійними поверхневими процедурами, у тому числі:

• Видалення бляшок: лікар видаляє зубний камінь і бактерії з поверхонь зубів і під яснами. Використовуються інструменти, лазер або ультразвукові пристрої.

• Глибока чистка: згладжування та очищення поверхні коренів перешкоджає подальшому нарощуванню зубного каменю й бактерій і видаляє бактеріальні побічні продукти, які сприяють запаленню й уповільнюють загоєння або повторне прикріплення ясен до поверхонь зубів.

• Антибіотики: кожен лікар націлений насамперед на знищення причини захворювання; отримання пацієнтом рецепта на пероральні антибіотики в разі пародонтиту - правильне послідовне рішення в плані лікування. Стоматолог може порадити полоскати рот засобами, що містять антибіотики, або використовувати спеціальні антибактеріальні пасти між зубами.

Хірургічне лікування

Якщо у Вас розвинувся періодонтит, лікування може потребувати хірургічного втручання, наприклад:

• Операція по скороченню кишені: пародонтолог робить крихітні розрізи в яснах, так що частина тканини ясен може бути відтягнута назад, відкриваючи доступ до кореня зуба. Після одужання легше очистити ці області й підтримувати здорову тканину ясен.

• Трансплантати м'яких тканин. Коли Ви втрачаєте тканини ясен, вони відступають від зубів. Можливо, Вам знадобиться посилення частини пошкоджених м'яких тканин. На уражену ділянку необхідно пересадити здорову тканину. Донором може стати в тому числі сам пацієнт - найчастіше використовується ясна з верхнього неба.

• Підсадка кістки. Ця процедура необхідна в тих клінічних випадках, коли через періодонтит значно руйнується кістка щелепи (альвеолярна кістка). Як трансплантат можуть використовуватися фрагменти власної кістки пацієнта, в інших випадках вона може бути синтетичною або донорською. Ця процедура крім іншого сприяє природному росту кістки.

• Спрямована тканинна регенерація. Це дозволяє відновити зростання кістки, яка була знищена бактеріями. На першому етапі стоматолог розміщує спеціальний фрагмент тканини (обов'язковим критерієм є біосумісність, - необхідно уникнути подальшого запалення) між кісткою і зубом. Це перешкоджає проникненню мікроорганізмів і тканин в область зцілення, дозволяючи кісткам рости назад.

Профілактика пародонтиту

Кращий спосіб запобігти періодонтиту - слідувати програмі правильної гігієни порожнини рота. Це означає, що Ви маєте чистите зуби протягом двох хвилин, щонайменше два рази на день - вранці та перед сном - і чистити ниткою щонайменше один раз на день. Регулярно відвідуйте стоматолога або гігієніста для чищення, кожні шість-дванадцять місяців. Якщо у Вас є фактори ризику, які підвищують вірогідність розвитку періодонтиту - наприклад, наявність сухості в роті, прийом певних ліків або куріння - професійна чистка може знадобитися Вам частіше. Зміни в організмі пацієнтів, які страждають запаленнями і захворюваннями пародонту, часто є сигналом про ослаблення імунної системи організму в цілому. Лікування повинно бути сплановано не тільки з метою зупинити запальний процес, але і підвищити імунітет. Інформація, представлена тут, не повинна використовуватися для самостійної діагностики та лікування й не може служити заміною консультації лікаря!
Скачать шаблон для Joomla 3.4.
Скачать шаблон для Joomla 3.4.